ସିଏମ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ଅମିତ ଶାହା !

0

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଦୁଇ ଦିନିଆ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟର ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ସହିତ ଓଡିଶାର ‘ଆଛେ ଦିନ୍’ ଆସିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସିଏମ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅମିତ ଶାହା ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ସେ ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କଟକ ଠାରେ ଓଡିଆ ଦୈନିକ ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ଲୋକମାନେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଆଶା କରୁଛି | ଜାତୀୟ ଗୃହରେ ରାଜ୍ୟର ଅଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ସହିତ ଓଡିଶାର ‘ଆଛେ ଦିନ୍’ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆଜି ଓଡିଶାର ଲୋକମାନେ ଦେଶର ବହୁ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ଅଛନ୍ତି। ଓଡିଶାର ଝିଅ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଭାରତର ୧୫ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭେଟେରାନ ଓଡିଶାର ନେତା ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ଓଡିଶା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏତେ ବଡ଼ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ପାଇ ନଥିଲା।

ଓଡିଶାରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଅପାର ସମ୍ଭାବନା

ଓଡିଶାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ଏକ ଗରିବ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ମାନ୍ୟବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ କରୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.