ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ସରକାର-ବିରୋଧୀ ଏକଜୁଟ୍

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ସମଗ୍ର ବିରୋଧୀ ସରକାର ଏକଜୁଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପ୍ରମୋଦ ତିୱାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବିଲାୱାଲଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଲାୱାଲଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ନିନ୍ଦା କରି ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏପରି ବିବୃତ୍ତିକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଏହାର ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ଆମେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛୁ।”

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପ୍ରମୋଦ ତିୱାରୀ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଅଶ୍ଳୀଳ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତିୱାରୀ ୧୯୭୧ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ସାହସୀ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କୁ ମନେରଖ, କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଞ୍ଚ ଆମର। ଆମେ ମଧ୍ୟ ପିଓକେ ନେବୁ। ”

ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ମୁସଲମାନ ସଂଗଠନ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ
ଅଜମେର ଦର୍ଗାଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମୁଣ୍ଡର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହଜରତ ସୟଦ ନାସିରୁଦ୍ଦିନ ଚିସ୍ତି ବିଲାୱାଲଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତରେ ମୁସଲମାନମାନେ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ମୁସଲମାନ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ନକରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି, “ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯିଏ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଥାଏ, ବିଲାୱାଲ ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ନିଜର ମାନସିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ଅଟେ।”

ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ବିରୋଧରେ ରାସ୍ତାରେ ବିଜେପି
ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ସାରା ଦେଶରେ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୋରାଦାବାଦରେ ବିଜେପି ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ବିଲାୱାଲର ଚମତ୍କାର ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ବିଜେପି ସମର୍ଥକମାନେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, “ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଭାରତକୁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ୍। ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଦେଶ।”

Leave A Reply

Your email address will not be published.