ଇରାନରେ ଥମୁନି ହିଜାବ ବିବାଦ: ଗିରଫ ହେଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରିଥିବାରୁ ଇରାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଶର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଓସ୍କାର ବିଜେତା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଦି ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍” ର ତାରକା ତାରାନେ ଆଲିଡୋଷ୍ଟୀ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଏକତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲିଡୁଷ୍ଟିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରି କୌଣସି ଦଲିଲ ପ୍ରଦାନ ନକରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇରାନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାହକ ପଦାର୍ଥ ପ୍ରକାଶନ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଡକାଇଥିଲା।

‘ମାନବିକତା ପାଇଁ ଲଜ୍ଜା’
ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ୩୮ ବର୍ଷୀୟା ଅଭିନେତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ନାମ ମୋହସିନ୍ ଶେଖ୍ରି। ଏହି ରକ୍ତପାତକୁ ଦେଖୁଥିବା ଏବଂ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ମାନବିକତା ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବିଷୟ। “ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ତେହେରାନରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିବା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ଼ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଇରାନ କୋର୍ଟ ଏକ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଶେଖରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏହି ମାମଲାରେ ଶେଖ୍ରିଙ୍କୁ ୯ ଡିସେମ୍ବରରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା
ନଭେମ୍ବରରେ, ଇରାନର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହେଙ୍ଗାମହ ଗାଜିଆନି ଏବଂ କାଟାୟୁନ୍ ରିୟାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକତା ପ୍ରକାଶ କରି ଅଧିକାରୀମାନେ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ଇରାନର ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ଭୋରିଆ ଗାଫୋରିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ଫୁଟବଲ ଦଳକୁ ଅପମାନିତ କରିବା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ଆଲିଡୁଷ୍ଟି ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଅତି କମରେ ତିନିଟି ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୮୦ ଲକ୍ଷ ଅନୁସରଣକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.