ଜାତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା ଆପ୍

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଏକ ଜାତୀୟ ଦଳ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବାରୁ ଏହି ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ କାର୍ୟ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇବ। ଦିଲ୍ଲୀ ଉପାଧ୍ୟାୟ ମାର୍ଗରେ ଦଳର ଏକ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଦଳର ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଆବାସ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

ତତ୍କାଳୀନ କେନ୍ଦ୍ର ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜୁଲାଇ ୩୧, ୨୦୧୪ ରେ ଏକ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ‘ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ଯାହା ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ, ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଧୀନରେ ଲାଇସେନ୍ସ ଶୁଳ୍କ ଦେବାର ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି। ଦେୟ ପ୍ରଦାନରେ ତାଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ସାଧାରଣ ପୁଲରୁ ଗୋଟିଏ ଆବାସିକ ୟୁନିଟ୍ ବଣ୍ଟନ / ଉପଲବ୍ଧ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ‘

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଜାତୀୟ ଦଳର ସଭାପତିଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ବାସସ୍ଥାନ ଅଛି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବାସଗୃହ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଆପ୍ ସୁପ୍ରିମୋ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ପୋଶ ସିଭିଲ ଲାଇନ୍ସ ଅଞ୍ଚଳର ଫ୍ଲାଗଷ୍ଟାଫ ରୋଡରେ ଥିବା ଏକ ସରକାରୀ ବଙ୍ଗଳାରେ ରୁହନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ୧୨.୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.