ବିଜେପିର ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ; ୪ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି ବିଜେପି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ମିଳିଲା କେଉଁ ଦାୟିତ୍ଵ

0

ବିଜେପିର ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡ ସୋମବାର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର ଏବଂ ଗୋଆରେ ପାର୍ଟି ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଏବଂ ସହ-ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ରଘୁଭର୍ ଦାସଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହ ୟୁପିର ସହ-ସୁପରଭାଇଜର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେକି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ସହ-ସୁପରଭାଇଜର ହେବେ।

ମଣିପୁରର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। କିରେନ ରିଜିଜୁ ମଣିପୁରର ସହ-ସୁପରଭାଇଜର ହେବେ। ସେହିଭଳି ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାରଙ୍କୁ ଗୋଆର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟୀତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଲ. ମୁରୁଗାନ୍ ଗୋଆର ସହ-ସୁପରଭାଇଜର ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ନୂତନ ସରକାର ଗଠନରେ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ।ହୋଲି ପରେ ୟୁପିରେ ସରକାର ଗଠନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିଲେ। ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, ବିଜେପି ସଭାପତି ନାଡା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ୟୁପିରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଚେହେରାଗୁଡ଼ିକର ନାମ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଉଛି।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୟୁପିରେ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହ ବିଜେପି ୪୦୩ ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୭୩ ଟି ଜିତିଥିବାବେଳେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ୧୧୧ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୭୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୪୭ ଟି ବିଜେପି ଜିତିଥିବା ବେଳେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୧୯ ଟି ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୋଆରେ ୪୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ୨୦ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି। ମଣିପୁରର ୬୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ୩୨ ଟି ଜିତିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.