ୟୁକ୍ରେନର ବୁଚାରେ ନରସଂହାରର ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ; କାନ୍ଦିପକାଇଲେ ଜେଲେନସ୍କି, ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବିଫଳ

0

ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏବେ ୟୁକ୍ରେନର ବୁଚା ସହରକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି। ବୁଚା ୟୁକ୍ରେନ ସହର ଯାହାର ନାମ ଲୋକମାନେ ଶୁଣିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି | ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏପରି ଏକ ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛ ଯେ ଶୁଣିଲେ ଆତ୍ମା ​​କମ୍ପି ଉଠିବ। ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ସହର ଋଷିଆ ସୈନିକଙ୍କ କବଜାକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯେ ଋଷିଆ ସୈନିକ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛି। ଏହା ଋଷିଆର ସବୁଠାରୁ ଭୟଭୀତ ଚେଞ୍ଚ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି। ୪୦ ଦିନ ଧରି, ଏହି ଋଷୀୟ ସୈନିକମାନେ ଏହି ସହରକୁ ଏକ କବରସ୍ଥାନରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଯେଉଁ ଛବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତାହା ଅତି ହୃଦ୍ୟୟ ବିଦାରକ ଅଟେ | ତାଙ୍କ ହାତ ଓ ଗୋଡରେ ଶିକୁଳି ବାନ୍ଧି ୟୁକ୍ରେନୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗୁଳି କରାଯାଇଛି। ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରି ଜୀବନ୍ତ ଜାଳିଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସାରା ସହରରେ ମୃତଦେହ ପଡ଼ିରହିଛି | ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଅନେକ ଶବ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ରୁଷିଆ ଯୁଦ୍ଧ ଅପରାଧର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉଦାହରଣ ବୋଲି ୟୁକ୍ରେନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ତେବେ କ୍ରେମଲିନ୍ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଛି।

ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର କାହାଣୀ ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କୀବଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ବୁଚା ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ୟୁକ୍ରେନ ସୈନ୍ୟମାନେ ଏଠାରେ ୪୧୦ ମୃତଦେହ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ଶବଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଥିଲା। କେତେଜଣ ହାତ ବାନ୍ଧିଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଶବ ସଢ଼ିଯାଇଥିଲା | ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତି ନିକଟରୁ ଗୁଳି କରାଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ମୃତ ଶରୀରର ଗୋଡ, କପାଳ ଏବଂ ଛାତିରେ ବୁଲେଟ୍ ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ବୁଚାରେ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷିଆର ସୈନିକମାନେ ହତ୍ୟାକାରୀ, ବଳାତ୍କାରକାରୀ,ଲୁଟେରା। ପ୍ରକୃତରେ, ୟୁକ୍ରେନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଥିବା ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଜେଲେନସ୍କି ମଧ୍ୟ ଏହି ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାକାର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖି କାନ୍ଦିପକାଇଛନ୍ତି।

ବୁଚା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଋଷିଆ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। ଏହା ପରେ ଋଷିଆରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଋଷିଆ କହିଛି ଯେ ବୁଚାରେ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ଋଷିଆ ସୈନିକଙ୍କର କୌଣସି ହାତ ନାହିଁ। ୟୁକ୍ରେନର କୌଣସି ନାଗରିକ ଋଷିଆର ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଂସାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ବୁଚା ଠାରୁ ବାହାରିଥିବା ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ ଦ୍ୱାରା ଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.