ଯେସାକୁ ତେସା; ଚାଇନାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ବାତିଲ୍, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଖେଳୁଥିବା ଡ୍ରାଗନ୍ ଉପରେ ଭାରତର ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର

0

ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ଉପରେ ଭାରତ ନିଷେଧ କରିଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ପରିବହନ ସଂଘ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ଆଉ ବୈଧ ନୁହେଁ। ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍ବାସୀଙ୍କୁ ଭାରତ ଭ୍ରମଣରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ୨୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ଚୀନ୍ ଦୂରେଇ ଯାଉଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି। ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ସମୟରେ ନିଜ ଦେଶକୁ ଆସିଥିଲେ |

କହିବୁ ଯେ, ଏହି ସମୟରେ ଚାଇନାରେ କରୋନାର ଏକ ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଆସିଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହା ସତ୍ତେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ଥାନ ସମେତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଫେରିବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଛାତ୍ରମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏନେଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଚାଇନାର ପ୍ରତିପକ୍ଷ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କ ସହ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିନାହିଁ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ, ଭାରତ ମଧ୍ୟ କାନାଡା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଲୋକଙ୍କୁ ଇ-ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ଉପରେ ଦେଶକୁ ଆସିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି | ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଦେଶ ପୁଣି ଥରେ ୧୫୬ ଟି ଦେଶର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସା ସୁବିଧାକୁ ପୁନସ୍ଥାପିତ କରିଛି | କରୋନା କାରଣରୁ, ୨୭ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.