ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କଂଗ୍ରେସ କୃଷକ ସମ୍ମିଳନୀ: ଆକ୍ଟିଭ ମୁଡରେ ସଚିନ ପାଇଲଟ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ରଣନୀତି ସହିତ ସଚିନ ପାଇଲଟ ପୁଣି ଥରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ସୋମବାରଠାରୁ କୃଷକଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ କିସାନ ସାମମେଲାନ ୧୬ ଜାନୁଆରୀରେ ନାଗାଉରରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ପଞ୍ଚମ ଏବଂ ଶେଷଟି ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ରେ ଜୟପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ନାଗର ବ୍ୟତୀତ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ କିସାନ ସାମମେଲାନ ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ରେ ହନୁମାନଗଡରେ, ଜାନୁଆରୀ ୧୮ ରେ ଜୁଞ୍ଜୁନୁ, ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ରେ ପାଲି ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ରେ ରାଜଧାନୀ ଜୟପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଲୋକ ଏବଂ ପାର୍ଟି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିବେ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଜଟଲାଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ
ପ୍ରାୟ ୧୦ ମାସ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଇଲଟଙ୍କ ସକ୍ରିୟତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣିଥରେ ନିଜର ଗଡ଼କୁ ଫେରି ଆସିଥିଲା। ଶେଖୱାଟୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ଜାଟ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାର ସିକାର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ଆଠଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ରହିଛି। ୨୦୧୮ ନିର୍ବାଚନରେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସାତଟି କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଆସନ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ଜିତିଥିଲା। ୨୦୧୮ ରେ ସିକରରେ ବିଜେପିର ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଜୁଞ୍ଜୁନୁ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସାତୋଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସଚିନଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂ ଦୋଟାସରାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କରିଥିଲା। କଂଗ୍ରେସର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଜାଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୬୦ ଟି ସିଟ୍ ଜାଟ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ଜାଟ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୩୧ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତିଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍ କିସାନ୍ ସାମମେଲାନ୍ ପାଇଁ ଜୁଞ୍ଜୁନୁ, ନାଗର, ହନୁମାନଗଡ, ପାଲି ଏବଂ ଜୟପୁରକୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.