ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ; କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

0

ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ସାଂଘାତିକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଛୁରୀରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି। ଆକ୍ରମଣକାରୀ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପିଟିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରୁଶଦୀ ଅଧ୍ୟାପନା କରିବାର ଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ କାର୍ଲ ଲେଭାନ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଧରିବା ପୂର୍ବରୁ ରୁସଦୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଛୁରୀ ମରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସଦସ୍ୟ ମଞ୍ଚକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ମୂଳର ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀ ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିଲେ। ସଲମାନ ରୁଶଦୀ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଦି ସୈଟନିକ ଭର୍ସେସ’ କୁ ନେଇ ଅନେକ ଥର ଧମକ ମିଳିଥିଲା। ୧୯୮୮ ମସିହାରୁ ଇରାନରେ ଏହି ପୁସ୍ତକକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି କାରଣ ଏହା ଇସଲାମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିନ୍ଦା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଇରାନ ମଧ୍ୟ ୩ ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ରୁଶଦୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ‘ଦି ସୈଟନିକ ଭର୍ସେସ’ ଏବଂ ମିଡନାଇଟ୍ ଚିଲ୍ଡରେନ୍ ଭଳି ପୁସ୍ତକ ରଚନା ପାଇଁ ହେଡଲାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ରୁଷୀଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଇରାନର ସ୍ୱର୍ଗତ ନେତା ଅଯାତୁଲ୍ଲା ରୁହୋଲ୍ଲା ଖୋମେନି ଏକ ଫତୱା ଜାରି କରି ‘ସୈଟନିକ ଭର୍ସେସ’ ପୁସ୍ତକ ଉପରେ ରୁଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆହ୍ବାନ କରିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.