ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି; ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ୨୫% ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟିତ

0

ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତାହା ହେଉଛି, ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟରେ ୨୧,୧୪୯ କୋଟି ବଜେଟ୍ କେବଳ ସ୍ୱଦେଶୀ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ବଜେଟ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫୦୦ କୋଟି ସ୍ୱଦେଶୀ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଠାରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କିଣିବା ପାଇଁ ରଖାଯିବ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ (R&D) ରେ ବେସରକାରୀ ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ R&D ର 25 ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍, ସ୍ୱଦେଶୀ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ ହେବ | ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନିଜେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧-୨୨ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଏହି ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୋଟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୯୨୨-୨୩ ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ୫.୨୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି। ଗତ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୧,୨୨ ମୋଟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ୪.୭୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଥିଲା | ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ନୂତନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ସାମରିକ ଉପକରଣ ଏବଂ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଆଧୁନିକୀକରଣ ପାଇଁ ମୋଟ ୧.୫୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ରଖାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହି ପୁଞ୍ଜି ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାୟ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ | ଗତ ବର୍ଷ ପୁଞ୍ଜି ବ୍ୟୟ ୧.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଥିଲା। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପୁଞ୍ଜି ବଜେଟର ୬୮ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱଦେଶୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଛି। ସଂସଦରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନିଜେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଏହା ୫୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

ସ୍ୱଦେଶୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କ୍ରୟ ପାଇଁ 68 ପ୍ରତିଶତ ଆବଣ୍ଟନ ଉପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଘରୋଇ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷର ପୁଞ୍ଜି ବ୍ୟୟରେ ସେନାର ଅଂଶ ହେଉଛି ୩୨.୦୧୫ କୋଟି, ନୌସେନା ୪୭,୫୯୦ କୋଟି ଏବଂ ବାୟୁସେନା ୫୫,୫୮୬ କୋଟି | ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ (R&D) ପାଇଁ ୧୧,୯୮୧ କୋଟି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି | ମୋଟ R&D ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏହାକୁ ଏକ ‘ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୨-୨୩ ରେ ରାଜସ୍ୱ ବ୍ୟୟ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ରାଜସ୍ୱ ବ୍ୟୟ ପାଇଁ ୨.୩୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି | ଗତ ବର୍ଷ ରାଜସ୍ୱ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାୟ ୨.୨୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଥିଲା | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସିଭିଲ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୧,୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧.୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.