ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ବରିଷ୍ଠ ପଞ୍ଜାବ ନେତା ସୁନୀଲ ଜାଖଡ; ହାତ ଛାଡ଼ୁଛନ୍ତି ଟାଣୁଆ ନେତା, କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଥିତି ବେହାଲ୍

0

ଦିଦଙ୍କୁ ଦିନ କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଥିତି ତଳକୁ ଖସି ଖସି ଯାଉଛି। ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ କଂଗ୍ରେସ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ। ହେଲେ ସେପଟେ ହାତ ଛାଡୁଛନ୍ତି ଟାଣୁଆ ନେତା। କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ପଞ୍ଜାବ ନେତା ସୁନୀଲ ଜାଖଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେପି ନାଡଡା ସୁନୀଲ ଜାଖଡଙ୍କୁ ଦଳର ସଦସ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପିରେ ଜାଖଡ ଜୀ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବରେ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ବାହିନୀର ମଜବୁତ ହେବା ହିଁ ଆଜିର ଆବଶ୍ୟକତା। ସୁନୀଲ ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାର ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ମୁଁ ଏଠାକୁ ଆସିଛି କାରଣ ସୁନୀଲଙ୍କୁ ଏହି ଜିନିଷକୁ ବିରୋଧ କରି ସେ ଜାତି-ଧର୍ମ ନାମରେ ପଞ୍ଜାବକୁ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ପଞ୍ଜାବ ଏକ ଏମିତି ପ୍ରଦେଶ, ଯାହା ଦେଶ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅବଦାନ ଦେଇଛି। ସବୁ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଞ୍ଜାବ ଏହାର ନାମ ହାସଲ କରିଛି।

ସୁନୀଲ ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ସିଦ୍ଧାନ୍ତରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏକ ନୂତନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ବିଷୟରେ ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ସୁନୀଲ ଜାଖଡଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ଦମନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସଂସଦ ବ୍ୟତୀତ ମୁଁ ପଞ୍ଜାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲି। କରତାରପୁର କରିଡରର ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଭାଗ୍ୟବାନ ଥିଲି ଯେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ବସିଥିଲି | ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହୋଇଥିଲା।

ଜାଖଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ମୋର ସ୍ୱପ୍ନ। ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ବ୍ୟବହାରିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପିଏମ ମୋଦୀ ପଞ୍ଜାବକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁ ସାହିବଙ୍କ ପ୍ରକାଶ ପର୍ବକୁ ଯେଭଳି ପାଳନ କରିଥିଲେ ତାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନାଟକୀୟ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଦଳ ରାଜସ୍ଥାନରେ ତିନି ଦିନିଆ ଚିନ୍ତନ ଶିଶିର ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଜାଖଡ ଦଳକୁ ଗୁଡ଼ ବୟ କହିଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ପୂର୍ବତନ ଦଳର ସହକର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.