ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଛି ଏକ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଜରିମାନା

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ହିଲାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନକଲି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କଡା ଟକ୍କର ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରକୃତରେ, ତାଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଆମେରିକାର କୋର୍ଟ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜଣେ ଓକିଲ ହିଲାରୀ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନକଲି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି। ଫ୍ଲୋରିଡା କୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ଡୋନାଲ୍ଡ ଏମ୍ ମିଡିଲବ୍ରୋକ୍ସ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଟାଣି ଆଣି ତାଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଦାଲତରେ ଅପବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

‘ଆଇନର ଶାସନ ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ’
କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଇନର ନିୟମକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି ଏବଂ ନ୍ୟାୟକୁ ବାଧା ଦେଉଛି। ସେ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଠାରେ ଆମେ ଏକ ମକଦ୍ଦମା ଶୁଣୁଛୁ ଯାହା କେବେ ଦାଖଲ ହୋଇ ନଥାନ୍ତା ଏବଂ ଉଭୟ ବାସ୍ତବ ତଥା ଆଇନଗତ ଭାବରେ ଅଯଥା ଅଟେ ଏବଂ ଏକ ଭୁଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମକଦ୍ଦମାକୁ କୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଜଣେ ଚତୁର ମକଦ୍ଦମାକାରୀ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯିଏ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ କୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ରଣନୈତିକ ଅପବ୍ୟବହାରର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଓକିଲ ଆଲିନା ହାବାଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୯,୩୮,୦୦୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଦେବାକୁ ପଡିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.