ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ କଠୋର ନିଷ୍ପତି ! ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ, ହିଂସା ଏବଂ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବିବାଦ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କଲା କେନ୍ଦ୍ର|

0

ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଋଷିଆ-ୟୁକ୍ରେନ କଭରେଜ, ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ବିବାଦ ଏବଂ ଲାଉଡ ସ୍ପିକରରେ ବିତର୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି। ଏହା ସହିତ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକୁ ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ରଦାନ କରି, ଉତ୍ତେଜକ, ସାମାଜିକ ବିରୋଧୀ, ସଂସଦୀୟ ତଥା ଉତ୍ତେଜକ ହେଡଲାଇନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି | କେବୁଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟୱାର୍କ (ରେଗୁଲେସନ ଆକ୍ଟ) ୧୯୯୫ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି।

ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ ନହୁଏ ତେବେ ଏହା ଚ୍ୟାନେଲକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯିବ। ପରାମର୍ଶଦାତା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଟେଲିଭିଜନ୍ ନେଟୱାର୍କ (ନିୟମାବଳୀ) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୯୫ ର ଧାରା ୨୦ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଉପଦେଷ୍ଟା ରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ନିର୍ଦ୍ଧେଶିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପାଳନ ନକରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ଘଟଣା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବିତର୍କ ଶୋ’କୁ ବିରୋଧ କରି ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜାରି କରିଛି। ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦୋହରାଇଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକରେ ସାମାଜିକ ପରିବେଶରେ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇନଥିବା, ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ଗ୍ରହଣୀୟ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ୟୁକ୍ରେନ-ରୁଷ ବିଷୟରେ ମିଥ୍ୟା ଦାବୀ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକର ବାରମ୍ବାର ଭୁଲ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ଦିଆଯାଉଥିଲା ଯାହାର ସମ୍ବାଦ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନଥିଲା, ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଙ୍କର୍ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.