ଲଖିମପୁରୀ ଖେରୀ ମାମଲା: ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ମନ୍ତବ୍ୟ!

0

ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୩ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲାଖୀପୁର ଖେରୀରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସା ମାମଲାରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ନୌ ବେଞ୍ଚ ଆଜି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜୟ ମିଶ୍ର ଟେନି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବାକୁ ଧମକ ଦେଇ ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରରେ ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣା ଘଟି ନଥାନ୍ତା।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଅଜୟ ମିଶ୍ର ଟେନିଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷ ମିଶ୍ର । ଫେବୃଆରୀ ୧୦ ରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଆଶିଷଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଜାମିନ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ଆଶିଷ ମିଶ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ଆଶିଷ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଗାଡି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରେ ମାଡ଼ିଯାଇଥିଲା।

ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସମାଜରେ ଏହାର ପରିଣାମକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ସଭ୍ୟ ଭାଷା ଗ୍ରହଣ କରି ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଉଚିତ୍। ସେ ନିଜ ପଦବୀ ତଥା ଉଚ୍ଚ ପଦବୀର ସମ୍ମାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆଚରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ ସେ ଦାୟିତ୍ଵହୀନ ବିବୃତ୍ତି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାରା ୧୪୪ ବଳବତ୍ତର ଥିବାବେଳେ ଏକ କୁସ୍ତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜୟ ମିଶ୍ର ଟେନି ଏବଂ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ କାହିଁକି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ? ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଂସଦମାନେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବେ ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ।

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଜ୍ୟର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ କରିବା ବିଷୟରେ କୌଣସି ଜ୍ଞାନ ନଥିଲେ। ଏହି ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଚାରିଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାବେଳେ କୋର୍ଟ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.