ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଶୋକର ଲହରୀ; ସମବେଦନା ଜଣାଇଲେ ମୋଦୀ, ୧୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ରାଜ୍ୟ ଶୋକ !

0

ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବାଲମୋରାଲ ଦୁର୍ଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଣୀ ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ରାଜ ପରିବାରର ଟ୍ୱିଟରରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଣୀ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ବାଲମୋରାଲରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କିଙ୍ଗ ଏବଂ ରାଣୀ କନସର୍ଟ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାଲମୋରାଲରେ ରହି ଆସନ୍ତାକାଲି ଲଣ୍ଡନକୁ ଫେରିବେ।

ଏହି ସମୟରେ ରାଣୀଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ସମେତ ରାଜ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସେ ଲିଜ ଟ୍ରସଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବା ନେଇ ନିରନ୍ତର କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା। ଏହା ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ ନିକଟରେ ଏକତ୍ରିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବାଲମୋରାଲ୍ ଦୁର୍ଗ ନିବାସରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତତ୍ତ୍ବଧାନରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ରାଣୀଙ୍କ କ୍ଲେରେନ୍ସ ହାଉସ୍ ଏବଂ କେନ୍ସିଙ୍ଗଟନ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତଥା ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲ୍ସ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କାମିଲା ଏବଂ ନାତି ପ୍ରିନ୍ସ ୱିଲିୟମ୍ ବାଲମୋରାଲରେ ଥିଲେ। ରାଣୀଙ୍କ  ଝିଅ ରାଜକୁମାରୀ ଆନ୍ ତାଙ୍କ ସହିତ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରାସାଦରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ସନ୍ତାନ ପ୍ରିନ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସ ଏଡୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସେଠାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କଂଜରଭେଟିବ ପାର୍ଟି ନେତା ଲିଜ ଟ୍ରସଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ୯୬ ବର୍ଷିୟା ରାଣୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଟ୍ରସ୍ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆବର୍ଡିନସାୟାରର ବାଲମୋରାଲ ଦୁର୍ଗର ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ପରେ ଟ୍ରସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସର ଏହି ଖବରକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି।

ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ଵ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା – ପିଏମ୍ ଟ୍ରସ୍ 

ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ ଟ୍ରସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଦେଖି ଆମେ ଦୁଃଖିତ। ଏହା ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଣୀ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପଥର ପରି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଧୁନିକ ବ୍ରିଟେନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ବ୍ରିଟେନ୍ ଏକ ମହାନ ଦେଶ | ରାଣୀ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ଥିଲେ। କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭକ୍ତି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ |

ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି

ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ” ମହାମହିମ୍ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆମ ସମୟର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ସ୍ମରଣୀୟ ହେବେ। ସେ ନିଜ ଦେଶ ତଥା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସେ ସାଧାରଣ ଜୀବନରେ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ମୁଁ ମର୍ମାହତ। ଏହି ଦୁଃଖ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି

ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ରାଜ ପରିବାର ପ୍ରତି ମୋର ସମବେଦନା। ତାଙ୍କର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ଗୌରବମୟ ଶାସନ ଥିଲା, ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ସହିତ ନିଜ ଦେଶକୁ ସେବା କରିଥିଲେ |

ରାଜ୍ୟ ଶୋକ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ 

ବ୍ରିଟେନରେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆଜିଠାରୁ ଏକ ରାଜ୍ୟ ଶୋକ ହେବ। ରାଜ୍ୟ ଶୋକ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.