ତୈଳ ଦରରେ ଲାଗୁନି ବ୍ରେକ; ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଆଜିର ମୂଲ୍ୟ

0

ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।ରବିବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ପୁଣି ଥରେ ୮୦ ପଇସା ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ପେଟ୍ରୋଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦୨.୬୧ ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୩.୪୧ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୯୩.୮୬ ରୁ ୯୪.୬୭ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଘଟିଛି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଟିକସ ପରେ ଏହି ହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ମୋଟ ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୮ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

୫ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଲଗାତର ବଢୁଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର । ବିଗତ ୧୩ ଦିନରେ ୧୧ ଥର ତେଲ ଦର ବଢିଲାଣି । ଆଜି ପୁଣି ପେଟ୍ରୋଲ ଦରରେ ୮୬ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ଦର ୮୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ଦର ୧୧୦ ଟଙ୍କା ୩୬ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ଲିଟର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ୧୨ ପଇସା ହୋଇଛି।

ସେହିଭଳି ଚେନ୍ନାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଲିଟର ପିଛା ୧୦୮.୯୬ ଟଙ୍କା (୭୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି) ଏବଂ ଡିଜେଲର ଲିଟର ପିଛା ୯୯.୦୪ ଟଙ୍କା ରହିଛି। କୋଲକାତାରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୧୩.୦୩ ଟଙ୍କା (୮୪ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି) ଏବଂ ଡିଜେଲର ଲିଟର ପିଛା ୯୭.୮୨ ଟଙ୍କା (୮୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି) |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ଅନ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଏକ କ୍ୟାସକେଡିଂ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଚାପ ବଢାଇବା ଏବଂ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.