ଆରଏସଏସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଏମିତି କହିଲେ ମମତା: ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ସୁପ୍ରିମୋ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଗଠନ (ଆରଏସଏସ) ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ରାଜନୈତିକ ମାହୋଲକୁ ସରଗରମ କରିଛନ୍ତି। ସେ ପରୋକ୍ଷରେ ସଂଗଠନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଏସଏସରେ ସମସ୍ତେ ଖରାପ ନୁହଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଠାରୁ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ଏବଂ ଏଆଇଏମ୍ଏମ୍ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବିରୋଧୀ ଦଳ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସୁବିଧାବାଦୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ବୁଧବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆରଏସଏସ ପୂର୍ବରୁ ଏତେ ଖରାପ ନଥିଲା। ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ (ଜଝଝ) ଖରାପ ଜ୍ଝ ଆରଏସଏସରେ ଅନେକ ଭଲ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଜଲିସ୍-ଇ-ଇଥାହାଦୁଲ୍ ମୁସଲିମନ୍ (ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍) ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱାଇସି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୀବ୍ର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆରଏସଏସକୁ ଦେଶପ୍ରେମୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଗଠନ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ଗା ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଟିଏମସିର ମୁସଲମାନ ନେତାମାନେ ମମତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ କି?
ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଓୱାଇସି ଦଳ ଗୋଟିଏ ବି ଆସନ ଜିତିପାରି ନାହିଁ। ସେହି ନିର୍ବାଚନରେ ଓୱାଇସି ଉଭୟ ଟିଏମସି ଏବଂ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ନିଜକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଆରଏସଏସରେ ବାଜି ମାରିବା ପରେ ଓୱାଇସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ “ହିନ୍ଦୁ ରାଷ୍ଟ୍ର” ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ପରେ ସଂସଦରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏଏମଆଇଏମ୍ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଆଶା କରୁଛି ଟିଏମସିର ମୁସଲମାନ ଚେହେରା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ନିରନ୍ତରତା ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ଆଧୀର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆରଏସଏସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଓୱାଇସିଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଦୋହରାଇ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆରଏସଏସର ଏକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ତତ୍କାଳୀନ ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାରକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସେ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଲୋଡିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମମତା ବିଜେପିର ଆଦର୍ଶବାଦୀ ପିତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ଆରଏସଏସକୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଥିଲେ।

ମମତା ହେଉଛି ଆରଏସଏସର ଦୁର୍ଗା: ବାମ
ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ମଧ୍ୟ ଆରଏସଏସ ପାଇଁ ଦୁର୍ଗା ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ନେତା ମହମ୍ମଦ ସଲିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଏସଏସ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ଗା ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ସେ ଆରଏସଏସ ପାଇଁ ଦୁର୍ଗା ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.