ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ୧୪ ଦିନିଆ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତକୁ ଗଲେ ଶିବମୂର୍ତ୍ତି ମୁରୁଗା ଶାର୍ନୁ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଜଣେ ସାଧୁଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନିଆ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ମୁରୁଗା ଗଣିତର ମହନ୍ତ ଶିବମୂର୍ତ୍ତି ମୁରୁଗା ଶାର୍ନୁଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏକ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାଳିକା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ଚଙଉଝଙ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମହନ୍ତ ଶିବମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନଜୀବୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଚିତ୍ରଦୁର୍ଗର ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଲିଗାଣ୍ଟ ସାଧୁ ଶିବମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଶୁକ୍ରବାରକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ମାଧ୍ୟମିକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଇ ବାଳିକା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ମହନ୍ତଙ୍କୁ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୌନ ଅପରାଧ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବୁକ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ସାଧୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ନକରିବାର ଅଭିଯୋଗ
ଏହି ସମୟରେ, ଓକିଲମାନଙ୍କର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଜେନେରାଲ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏଚସିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କହିଥିଲେ ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସାଧୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସାଧୁଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଡକାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କର ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହି ଅଭାବଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପୂର୍ବରୁ ପକ୍ଷପାତିତା ଅଛି ।

ଗଣିତର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଏସ.କେ ବାସଭାରାଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମହନ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ବାଳିକା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହନ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଅନ୍ୟ ଏକ ମାମଲାରେ ବାସଭାରାଜନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଗୁରୁବାର ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସେସନ୍ସ ଜଜଙ୍କ ଜାମିନ ପାଇଥିଲେ। ଗଣିତର ଜଣେ ମହିଳା କର୍ମୀ ବାସଭାରାଜନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ନିର୍ୟାତନା ତଥା ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.