ବୁଲଡୋଜକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଶୁଣାଣି: ଜାହଙ୍ଗୀରପୁରୀ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ମାମଲର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ହେବ ଶୁଣାଣି

0

ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ଅଭିଯାନ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିବା ସହିତ ଆଗାମୀ ୨ ସପ୍ତାହ ପରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି ଆଜି ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଏନଡିଏମସି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି।ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଦୁଶାନ୍ତ ଡେଭ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ବିଧାନିକ ତଥା ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏହା ଉପରେ ଅଦାଲତ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମାମଲାର ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱ କ’ଣ? ଡେଭ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଲଡୋଜରଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ନୀତିର ଏକ ଉପକରଣ ହୋଇପାରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଏସ.ଜି ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡେଭ୍ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ବିତର୍କ କରିବା ଉଚିତ, ଯାହାକୁ ସେ ଉତ୍ତର ଦେବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବୁଧବାର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ ବିରୋଧରେ ବୁଲଡୋଜରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି। ଭଙ୍ଗାଯିବା ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଇବାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ।ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବେଆଇନ ଭଙ୍ଗା ସମ୍ପର୍କରେ କୋର୍ଟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ। ମାମଲାର ଶୁଣାଣିକୁ କୋର୍ଟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଯାଏ ସ୍ତଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜିର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଥିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ମାମଲାରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଦେବ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କାମରେ ନର୍ଥ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନ୍ସିପାଲ କର୍ପୋରେଶନ ରାତାରାତି ବେଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏପରିକି ବିନା ନୋଟିସରେ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନ୍ସିପାଲ କର୍ପୋରେନ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଇଶାରାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଓକିଲ କହିଥିଲେ।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇ କପିଲ୍‌ ସିବଲ ମଧ୍ୟ କହି‌ଥିଲେ ଯେ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ଉଚ୍ଛେଦ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ ସଞ୍ଜୟ ହେଗ୍‌ଡ଼େ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ନିର୍ମାଣ ଆଇନସମ୍ମତ ବୋଲି କାଗଜପତ୍ର ଦେଖାଇବା ସତ୍ତ୍ବେ ଘର ଭଙ୍ଗାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି, ଉତ୍ତର ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗର ନିଗମର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଚେତନ ଶର୍ମା କହିଲେ, ଯେ, ଗତକାଲି କେବଳ ଫୁଟ୍‌ପାଥ୍‌ରେ ଥିବା ଛୋଟଧରଣର ସାମଗ୍ରୀ ସବୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏ କଥା ଶୁଣି ବିଚାରପତି ଭୂଷଣ ରାମକୃଷ୍ଣ କହିଲେ, ଛୋଟ ଚେୟାର୍‌, ବାକ୍ସ ଆଦି ଉଠାଇବା ପାଇଁ କ’ଣ ବୁଲଡୋଜର୍‌ ଆବଶ୍ୟକ?

ସମସ୍ତ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବା ପରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବୁ ଏବଂ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାହଙ୍ଗୀରପୁରୀରେ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କେବଳ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ପାଇଁ ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ପାଇଁ ନୁହେଁ। ଯଦି ସେତେବେଳକୁ ନିଗମ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରେ, ତେବେ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.