ବିଧାନସଭା ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଗଲେ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ରାଜ୍ୟପାଳ: କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ତାମିଲନାଡୁରେ ଶାସକ ଡିଏମକେ (ଡିଏମକେ) ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆର.ଏନ୍ ରବି (ଆରଏନ୍ ରବି) ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଆହୁରି ଗଭୀର ହୋଇଛି। ଏହି ପୁରା ବିବାଦ ଭାଷଣରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଜ୍ଝ ବାସ୍ତବରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାଷଣର କିଛି ଅଂଶ ଛାଡିଥିଲେ। ଏହି ସମଗ୍ର ଭାଷଣ ପରେ ସିଏମ୍ ଷ୍ଟାଲିନ୍ କିଛି ଅଂଶକୁ ଅଣଦେଖା କରି କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହି ସବୁ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଧାନସଭା ବାହାରକୁ ଚାଲିଗଲେ।

ବାସ୍ତବରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ତାମିଲନାଡୁକୁ ଶାନ୍ତିର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଭାଷଣର କିଛି ଅଂଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଆର ଆମ୍ବେଦକର, କେ କାମାରାଜ, ସି.ଏନ ଅନ୍ନଦୁରାଇ ଏବଂ କରୁଣାନିଧିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଶାସକ ଡିଏମକେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ‘ଦ୍ରାବିଡ଼ ମଡେଲ’ ବିଷୟରେ ଯାହା କୁହାଯାଇଥିଲା ସେ ମଧ୍ୟ ପଢିନାହାଁନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ
ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଏହା ବିରୋଧରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ପରମ୍ପରା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ, ଭିସି, ସିପିଆଇ ଏବଂ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଠିକଣା ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆର.ଏନ୍ ରବି ଘରୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଗଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.