ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚ ୫ ଟି ବଡ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କେବେ

0

ନୂତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଉଦୟ ଉମେଶ ଲଲିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି। ଆଜିକାଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହିପରି ୨୫ ଟି ମାମଲା ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଶେଷ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚ ଗଠନ କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଏହି କ୍ରମରେ ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚ ଆଜି ବସି ପାଞ୍ଚଟି ବଡ ମାମଲାରେ ଅଧିକ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଢାଞ୍ଚା ସ୍ଥିର କରିଛି।

ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବେଞ୍ଚ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା

ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୪ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି – ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୀବ ଖାନ୍ନା, ଅଭୟ ଏସ ଓକା, ବିକ୍ରମ ନାଥ ଏବଂ ଜେ.କେ ମହେଶ୍ୱରୀ। ବିଚାରପତିମାନେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି-

କୋଉ ମାମଲା କେବେ ଶୁଣାଣି ହେବ?

ଦାଉଦ୍ ବୋହ୍ରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ନିୟମ ପାଳନ କରୁନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା | ଏହା ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ରେ ହେବ।

ଭୋପାଳ ଗ୍ୟାସ ପୀଡିତଙ୍କ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶୁଣାଣି ହେବ। ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭୋପାଳ ଗ୍ୟାସ ପୀଡିତଙ୍କୁ ୭୮୪୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଜେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ୟୁନିଅନ କାର୍ବାଇଡ ଏବଂ ଡୋ କେମିକାଲ୍ସ ପୀଡିତଙ୍କ ପରିବାରର ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଏହି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଅନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଥିରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି।

୨୦୦୩ ରେ ବାତିଲ ପ୍ରଭାବର ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା  ହୋଇଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ସରକାରୀ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫରୁ ମୁକ୍ତି | ୨୦୦୩ ଠାରୁ ପୁରୁଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ରିଲିଫ୍ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ କି? ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି ହେବ।

ଓକିଲମାନଙ୍କର ନାମଲେଖା ପୂର୍ବରୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ବାର୍ ପରୀକ୍ଷାର ସିଷ୍ଟମକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ପିଟିସନଗୁଡ଼ିକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ ରେ ଶୁଣାଣି ହେବ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ (ଏସସି) ଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ବିବାହକୁ ବାତିଲ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ନା ଏହା ନିମ୍ନ ଅଦାଲତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ହିଁ ଆବେଦନ ଶୁଣିବା ଉଚିତ କି? ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ରେ ଏହାର ଶୁଣାଣି ହେବ। ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ବିବାହର ଅବ୍ୟାହତିକୁ ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ବିଚାର କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। ଛାଡପତ୍ର ମାମଲାରେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 142 ଅନୁଯାୟୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଶେଷ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ କି? ଏହା ଉପରେ ଏହି ଶୁଣାଣି ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.