ୟୁଏନଏସସି ବୈଠକରେ ବୁଚା ନରସଂହାର ନେଇ ଋଷକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଭାରତ; ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ

0

ୟୁକ୍ରେନର ବୁଚା ସହରରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣାକୁ ଭାରତ ନିନ୍ଦା କରିଛି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି ଏବଂ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଋଷିଆ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି। ପରିଷଦରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଟି.ଏସ୍ ତିରୁମୁର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି, “ବୁଚାଠାରେ ସମ୍ପ୍ରତି ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ହତ୍ୟା ଖବର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିବ୍ରତ। ଆମେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ।” ହିଂସାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଶତ୍ରୁତାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତିରୁମୁର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ନେଇ ଭାରତ ଗଭୀର ଚିନ୍ତିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟର ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତି ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି | ତିରୁମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ପଡ଼େ, ସେତେବେଳେ କୂଟନୈତିକ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀମାନେ ବୁଚା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ଋଷିଆର ଅବରୋଧକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସତ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍। ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ପୁଟିନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନାଗରିକଙ୍କଠାରୁ ଲୁଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପରିଷଦକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଜାତିସଂଘର ମହାସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଖାରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଭୟଙ୍କର ଚିତ୍ର ଭୁଲିଯିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସେ ତୁରନ୍ତ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ଋଷିଆର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.