ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି; ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପ୍ରଥମ କଳା ମହିଳା ବିଚାରପତି ହେବେ ମନୋନୀତ

0

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ କେଟାନଜୀ ବ୍ରାଉନ ଜ୍ୟାକସନଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ସିନେଟ୍ ଦ୍ବାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୁଏ, ତେବେ ଜ୍ୟାକସନ ଆମେରିକାର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଆଫ୍ରିକୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ମହିଳା ହେବେ ଯିଏ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ସେବା କରିବେ।

ବାଇଡେନ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରି ଜ୍ୟାକସନଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଇନଗତ ମନ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଅସାଧାରଣ ବିଚାରପତି ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କଲମ୍ବିଆ ସର୍କିଟ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଅପିଲ୍ କୋର୍ଟରେ ଜ୍ୟାକସନ ଜଣେ ବିଚାରପତି ଅଟନ୍ତି | ସେ ୨୦୨୧ ରେ ବିଡେନର ପ୍ରଥମ ଫେଡେରାଲ୍ ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ୨୦୧୩ ଠାରୁ ଡିସିରେ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟର ଜଜ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ରେ ତାଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ବାଇ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଜଣେ କଳା ମହିଳାଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ମନୋନୀତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଜାତିଗତ ପକ୍ଷପାତର ପୃଷ୍ଠଭୂମି, ଅଦାଲତରେ ବିବିଧତା ଏବଂ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଅଭାବ ଏବଂ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଏକ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବାଇଡେନ ଏହାକୁ ନେଇ ବିତର୍କର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଦୁଇଜଣ କଳା ବିଚାରପତି ଅଛନ୍ତି, ୧୯୯୧ ରେ ଅବସର ନେଇଥିବା ଥରୁଗଡ ମାର୍ଶଲ ଏବଂ ବେଞ୍ଚରେ ଥିବା କ୍ଲେରେନ୍ସ ଥୋମାସ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ହେବାରେ ଜ୍ୟାକସନ ଷଷ୍ଠ ମହିଳା ହୋଇଛନ୍ତି; ତିନିଜଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେଞ୍ଚରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତି ସେ ଚତୁର୍ଥ ହେବେ। ଏହା ସହିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇତିହାସରେ ଏହା ଲିଙ୍ଗ-ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ବେଞ୍ଚ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.