ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ କରି କ’ଣ କହିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚ ଆବେଦନ ଉପରେ ୨୦୧୬ ରେ ଭୁଲ୍ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛି। ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲିଖିତ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସିଲ୍ ହୋଇଥିବା ଏନଭଲ୍ସରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହ ଜଡିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡିତ ଦସ୍ତାବିଜ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ୫୮ ଟି ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ଅବଦୁଲ ନାଜିରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚ ୨୪ ନଭେମ୍ବରରେ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଜଷ୍ଟିସ ନାଜିରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚର ଅନ୍ୟ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି- ଜଷ୍ଟିସ ବି ଗାଭାଇ, ଏସ ବୋପାନ୍ନା, ଭି ରାମାସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ଏବଂ ବି.ଭି ନାଗରତ୍ନା ଜ୍ଝ ଏହି ସମୟରେ ବିଚାରପତିମାନେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଏବଂ ଶ୍ୟାମ ଡିଭାନ୍ଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଆର ଭେଙ୍କଟାରାମଣି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତି ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ଜୟଦୀପ ଗୁପ୍ତା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଥିଲେ।

୬ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି

୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ର ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ବିରୋଧରେ ଅନେକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ୧୬, ୨୦୧୬ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାକୁ ୫ ଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସମ୍ବିଧାନ ବେଞ୍ଚକୁ ପଠାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କୌଣସି ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆଦେଶ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.