ଏସସିଓ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲା ଭାରତ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେହବାଜ ସରିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ “ତିନି ଯୁଦ୍ଧରୁ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଛି” ଏବଂ “ଭାରତ ସହିତ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି”। ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଶାହାଙ୍ଗ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭାରତ ଇସଲାମାବାଦକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଇଛି। ଏହି ସଭା ଗୋଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଜ୍ଝ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇସଲାମାବାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଉଚ୍ଚ ଆୟୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଜରଦାରୀଙ୍କୁ ମେ’ର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଗୋଆ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବୈଠକ ଗୋଆରେ ୪ ଓ ୫ ମଇରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବ। କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରେ, ତେବେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ହେବ। ଜୁଲାଇ ୨୦୧୧ ରେ ହିନା ରାବଣ ଖର ଶେଷ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ।

ଚୀନ୍ ଏବଂ ଋଷକୁ ମଧ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଜ୍ଝ
ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ଏସସିଓରେ ଚୀନ୍, ଋଷ, କାଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ରହିଛି। ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଦେଶ ସହିତ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଋଷର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯାଇଛି। ତେବେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କରେ ସର୍ବଦା କମ୍ ଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାରତର ନିମନ୍ତ୍ରଣ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଭାରତ କାହିଁକି ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲା?
ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହାର’ ପଡୋଶୀ ପ୍ରଥମ ନୀତି ‘ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ସାଧାରଣ ପଡୋଶୀ ସମ୍ପର୍କ ଚାହୁଁଛି। ଭାରତର ସ୍ଥିର ସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଯାହା ବି ହେଉ, ତେଣୁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହାର ପରିବେଶରେ ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ। ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ହିଂସାରୁ ମୁକ୍ତ। ଏଭଳି ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାକିସ୍ତାନର ଦାୟିତ୍। ଅଟେ। ”

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.