ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ; ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବିଷୟ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା

0

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍ ମୋରିସନ୍ ଏବଂ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆମେ ଆମର ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ନିବେଶ ସମ୍ପର୍କକୁ ଗଭୀର କରିବା ଏବଂ ଆମର ପାରସ୍ପରିକ ଅର୍ଥନନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା। ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ବିକାଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁଯୋଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ ୟୁକ୍ରେନର ପରିସ୍ଥିତି ସମେତ ଦୁଇ ଦେଶ ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ତେବେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାରିସନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଯଥେଷ୍ଟ ମଜବୁତ ହୋଇଛି। ବ୍ୟବସାୟ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ହୋଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ପିଏମ ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋରିସନ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସରୁ ବହୁତ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ଆଣୁଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ବହୁମୁଖୀ ଏବଂ ବହୁ ବିଶ୍ୱାସୀ ଦେଶ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଲିର ପର୍ବ ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ଘଟଣା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.