୨୦୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ ଅଭିଯାନ; କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ଅନୁମୋଦନ

0

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବିକାଶର ଗତି ବଢ଼ାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ ଅଭିଆନ୍ ଯୋଜନାର ଅବଧି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ତଥା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୁଧବାର ଦିନ ୫,୯୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ ଅଭିୟାନଙ୍କ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏଥିରେ ୩,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବାବେଳେ ୨,୨୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଗ୍ରାମ ସ୍ୱରାଜ ଅଭିଯାନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବଜେଟକୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ୨୦୨୫-୨୬ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଯୋଜନାରେ ୫,୯୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ୨,୨୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ।ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ୨.୭୮ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବ | ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୧.୩୬ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଭବିଷ୍ୟତରେ, ୧.୬୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଅଧୀନରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ | PIB ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ |

ଏଥିରେ ଗାଁକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଜୀବିକା ବୃଦ୍ଧି, ସୁସ୍ଥ ଗ୍ରାମ, ଶିଶୁ ଅନୁକୂଳ ଗ୍ରାମ, ଜଳ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଗ୍ରାମ, ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ସବୁଜ ଗ୍ରାମ, ଗାଁରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଗ୍ରାମ, ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ସରକାର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସମାଜର ଅର୍ଥନାଇତିକ ବିକାଶ ସହିତ ସମାନତା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମ ସଭାଗୁଡ଼ିକୁ ମଜବୁତ କରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.